Esans Nedir?

Esans

Esans Nedir?

Gül kokusundan hoşlanıyorsanız, uçucu yağların aromatik niteliklerini yaşadınız demektir. Bu doğal olarak oluşan uçucu aromatik bileşikler tohumlarda, kabuklarda, saplarda, köklerde, çiçeklerde ve bitkilerin diğer kısımlarında bulunur. Hem güzel, hem de güçlü kokulu olabilirler. Uçucu yağlar, bitkilere kendilerine özgü kokularını verir, uçucu yağlar bitkileri korur ve bitki tozlanmasında rol oynamaktadır. Uçucu yağlar, bitkilere verdikleri asıl faydalara ve güzel parfümlerine ek olarak, gıda hazırlama, güzellik bakımı ve sağlık uygulamaları için uzun süredir kullanılmaktadır.

Fakat uçucu bir aromatik bileşik tam olarak nedir? Kısacası, bu bileşikler, katı veya sıvı hallerinden oda sıcaklığında bir gaza çabucak değişen eğilimli küçük organik moleküllerdir. Uçucu olarak adlandırılırlar çünkü devleti çabucak değiştirirler. Bir şişe esans yağı açtığınızda, anında aromanın güçlü olduğunu fark edersiniz ve tipik olarak bir miktar uzaktan bile koklayabilirsiniz. Uçucu yağlar oluşturan uçucu aromatik bileşiklerin fiziksel ve kimyasal özellikleri, havada hızlı bir şekilde hareket etmelerine ve burundaki olfaktör sensörler ile doğrudan etkileşime girmelerine izin verir. Bu benzersiz özellikler esans yağlarını, aromaterapiye dahil olan uygulamalar için ideal hale getirir - sağlıklı bir zihin ve bedenin korunmasına yardımcı olmak için bu bileşikleri bitkilerden kullanarak - hem de diğer uygulamalar. Uçucu bir yağda bulunan uçucu aromatik bileşikler, hem yağın aromasını hem de sunduğu faydaları belirler.

Bugüne kadar 3.000'den fazla uçucu aromatik bileşik çeşidi tespit edildi. Uçucu yağların doğası, bitkiden bitkiye, botanik ailelerde, türlerden türe değişir. Belirli bir esans yağı içerisinde bulunan aromatik bileşenlerin narin oranı, onu benzersiz kılan özelliklere sahiptir ve ona belirli faydalar sağlar.

Saf esansiyel yağlarla bile, yağın bileşimi günün saatine, mevsime, coğrafi yere, damıtılmanın yöntemi ve süresine, yetiştirilen yılın ve havanın durumuna bağlı olarak değişebilir; bu da üretim sürecinin her adımını genel bir faktör haline getirir. Uçucu yağ ürününün kalitesi.

Uçucu yağlar, geniş bir yelpazede duygusal ve fiziksel sağlık uygulamaları için kullanılabilir. Tekli uçucu yağlar olarak veya kullanıcı deneyimine ve istenen yarara bağlı olarak karmaşık uçucu yağ karışımlarında kullanılabilirler.